Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес- конференција соопшти дека нема да оди на телевизиски дуел со неговиот противкандидат, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на телевизија „Алфа“.

Тој добил покана за да оди на дуелот за на 12 март, но до денеска не одговорил. Откако новинарот на„ Алфа“ го праша дали ќе ја прифати поканата за дуелот, Заев ги праша членовите на партијата кои се присутни на сите прес – конференции на лидерот. По негодувањата на членството, Заев кажа дека го слуша народот и дека нема да учествува на дуелот.

Од новинарите доби забелешка дека поради членовите кои се присутни на прес-конференции, немаат услови за одговори на нивните прашања, Заев порача дека тоа е прашање за неговиот тим за односи за јавност и ја прифати забелешката.

Сепак, потоа рече дека ќе размисли за поканата на телевизијата по информациите објавени во словенечките медиуми дека пари од Унгарија завршиле во неколку македонски медиуми, меѓу кои и телевизија „Алфа“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.