На прашањето на модераторот за тоа дали Тетово може да предизвика ново парламентарно мнозинство и како СДСМ ќе постапи во овој случај, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев истакна дека нивните позиции се јасни, и од страната на ДУИ и од страната на Беса затоа што на време седнале и се договориле.

„Во такви ситуации, граѓаните сами се определуваат. Ако Заев им каже на своите гласачи или било кој друг, напротив нема да го послушаат затоа што секој си има свој интергритет. Ние тоа можеме на нашите членови да им кажеме, а на нашите членови во Тетово истото ќе им го кажеме – по сопствено убедување“, додаде Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.