Доколку не добиме датум за почеток на преговори со ЕУ, можно е и нов мандатар да формира влада, изјави вечерва во емисијата „Отворено“ премиерот Зоран Заев.

Спооред Заев дека во игра се сите опции како враќање на мандатот, предвремени парламентарни избори, реконструкција на владата, но и друг наместо него да добие мандат за да формира влада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.