Претседателoт на на ВМРО-ДПМНЕ денеска од Валандово порача дека никој не очекувал Заев да го разреши Филипче само токолку најде отпечатоци од Филипче на кабелот за кој што велат дека е виновен за 14те живи изгорени луѓе во модуларната тетовска болница, порачувајќи им дека ќе одговараат.

-Драги пријатели сакам да обрнам внимание на уште две работи. Првата е згрозувањето од тоа што сакаат да одбегнат одговорност за 14 изгорени луѓе убедувајќи не дека кабелот бил крив. Никој не очекуваше дека Заев ќе бара да го разреши Филипче само доколку најде отпечатоци од Филипче на кабелот. Но министерот за здравство и заменикот министерот за здравство е директно надлежен за безбедноста на луѓето во објектите со кој тој менаџира, потенцираше тој.
Филипче колку и да го носат насмеан, окезен од шестка до шестка по митинзи заедно со Заев мојата порака и до едниот и до другиот, мојата порака е дека ќе одговараат. Новата влада на ВМРО-ДПМНЕ уште во првите 100 ќе расчисти со сите овие работи што мислите дека ги ставате под тепих, дециден е Мицкоски. по митинзите заедно со Заев ќе одговораат за несреќата во Тетово.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.