Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вели дека во последниот период прочитал три книги, меѓу кои и од трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант.

Од Букурешт до Преспа – Сведоштва на едно време: Македонија 2008-2018“, зборник од група автори во издание на Фондацијата Отворено општесто, “Сите наши тела” од Георги Господинов и “Mamba Mentality” од Коби Брајант-изјави Заев во интервју за „Прес 24“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.