Не може да се прави компромис за сè. Зоран Заев игра само на карта на ЕУ зошто цела друга приказна му е неуспешна и затоа распродава сè, затоа сèи ветувал на Бугарија, рече лидрот на ГРОМ Стевче Јакимовски на гостувањето на телевизија Канал 5 во емисијата „Само интервју“.

Во дебата за ова прашање, според Јакимовски, треба да се вклучат сите, како на поранешни претседатели и сите кои учествувале во преговори со Бугарија во овие 30 години.

Аргументи на Бугарија ќе вадиме на маса дека Гоце Делчев бил Бугарин, каква се тие документи дека бил Бугарин кога знаеме за што се борел Гоце Делчев. Ова што го прави Заев е газење на сè македонско. Заев ќе падне на историја и тоа е факт. Тоа нешто не може никој да го спори, рече Јакимовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.