Премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски не чуствуваат одговорност за ветото на Бугарија. Тие се едногласни дека направиле се што можат за да почнеме преговори со ЕУ и оти барањата на источниот сосед не биле дел од Договорот за добрососедство.

Не чувтвувам одоговорност затоа што целиот свет знае да не пофали, знае да не награди  и да го покаже тоа колку сме луѓе со поглед кон иднината и еврпејци и тоа правиме во европски манири.

Во сличен стил размислува и шефот на државата.

Не чуствувам одговорност за ветото затоа што не сме потпишале ниту договориле ни писмено ни усмено ништо надвор од Договорот за добрососедство. Да сме потишале тогаш би можеле да барате одговорност. Не да барате, сами ќе си заминеме

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.