На денешното рочиште за случајот за клевета, во кој премиерот Зоран Заев го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во судницата се гледаат телевизиски прилози поврзани за аферата „Рекет“.

Во моментот се прикажува и снимката на која обвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, пред изрекувањето на пресудата порачува парите од рекетот да се бараат кај Зоран и Вице Заеви.

Заев го тужи Николоски за изјавата дека во случајот „Рекет“ се изрекетирани преку 20 милиони евра и дека самиот премоиер е на врвот на пирамидата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.