Премиерот Зоран Заев вели дека нема ништо спорно во набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци кој лани го набавил поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски. Заев тврди дека за набавката вредна 81.000 евра има писмена комуникација меѓу Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за внатрешни работи и тие документи во наредните денови ќе бидат покажани на јавноста.

„Има причинско-правни последици зошто е тоа правено, со документи ќе ви покажеме зошто е набавен софтверот кој може да се употребува во Министерството за внатрешни работи. Се работи за објект кој снима 360 степени кој е набавен врз основа на претходни длабински анализи. Ова е правено со причина, не ни текнало така нас седејќи во Владата ај ќе правиме софтвер. Ако не го користат сега, може во иднина ќе го употребуваат“, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање при посетата на трговскиот центар во градба „Скопје ист гејт“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.