Со пари на граѓаните ќе се обновува приватен објект. Премиерот Зоран Заев кој беше аболициран за тоа, сега ги задолжи државните институции да донираат пари за обновување на „Глобал“.

Пожарот кој на почетокот од годинава избувна во трговскиот центар „Глобал“ во Струмица предизвика голема материјална штета, а на седница на Владата во вторникот беше усвоена информација со која на сите државни и јави институции им се препорачува во духот на хуманизмот и солидарноста да донираат за обновување на опожарениот трговски центар „Глобал“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.