Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со своите сопартијци и коалициски партнери, пред Собрание на РСМ, зборуваше за вчерашната одлука на ЕК за одобрување на рамката за преговори со ЕУ, доставена вчера до сите земји членки.

Се заблагодари на Хрватска за историската одлука во нивното претседавање за формалната одлука за започнување на преговорите, а потенцираше дека е голема симболика што на првиот ден со германското претседавање е донесена и преговарачката рамка.

Македонскиот јазик станува официјален јазик во ЕУ, а дле од законодавството ќе биде преведено на нашиот, македонскиот јазик, рече Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.