Поимот тајкун е творба на СДСМ. Тајкуните и криминалците се во СДСМ. Почнувајќи од кланот Заеви, па надолу. Заев не може да се искупи од одговорност за случајот „Рекет“. Рекетирање во име на ослободување од обвиненијата од СЈО во период од неколку години не е можно без Катица Јанева и нејзиниот директен претпоставен Зоран Заев, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев не е и не може да биде аболициран од одговорност за случајот „Рекет“. Заев треба отворено да каже зошто со години негов чест гостин беше Боки Тредичи, зошто целата негова влада и половина партија имаат слики со Јовановски? Дали се вистина наводите во некои медиуми дека чанта со пари од аферата „Рекет“ завршила на Илинденска?, прашуваат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека дали некој се сретнал или не со некакви тајкуни Заев нека провери кај неговата заменичка Шекеринска.

Стравот и паниката кај Заев е показател дека е свесен дека паѓа и му нема спас. Одговорност за се што стори до сега ќе има. Одговорност за Заев, како и за сите извршители и помагатели во „Рекет“, како и другите случаи ќе има. Македонија мора да биде правна држава, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.