Премиерот во заминување уверува дека  ќе има реакција од страна на МНР, за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија но прво ќе виделе што пишуваат академиците од БАН.

-Бугарија не е на чисто со се уште нашето признавање на нашиот македонски јазик, тоа е прашање кое низ имплементација на договорот остана да го решиме. Јас можам така робусно да кажам, готово ние тука ќе прекинеме се, не. Тоа не е политиката која што ја водам, низ пријателство ќе ги најдеме решенијата, изјави Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.