За власта во заминување професионалците не се на цена. Заменик министерката во МВР, Славјанка Петровска не ја потпишува одлуката за назначување на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје, иако тој ги исполнува сите критериуми.

Од друга страна пак за СДСМ квалитетен кадар е Петровска која беше десна рака на Спасовски, но и активен учесник во Шарената револуција. Таа на социјалните мрежи редовно објавуваше фотографии од протестите, како активен учесник на „Шарените“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.