Доскорешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, ќе добие нова функција во Владата. Нему ќе му припадне водството во едно од трите нови секретаријати, поточно на Секретаријатот за мониторинг и поддршка на институциите.

Станува збор за нова функција која е предвидена со измени во одлуката за формирање канцеларија на претседателот на Владата.

Покрај овој на Рашковски, според одлуката објавена објавена во „Службен весник“, се формираат и Секретаријат за комуникации и Секретаријат за администрација. Со тоа се воведуваат и уште три нови позиции „секретар“ и уште толку „помошник-секретар“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.