Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова категорично против какви било разговори, уште помалку преговори, за посебноста на македонскиот јазик и на македонскиот народ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.