Судијката која го ослободи Заев за „Поткуп“, ги отвори портите на УБК за СЈО и му беше закрила на својот брат, адвокатот Васил Димишков, споменуван во најголемата афера во Македонија „Рекет“ министерот за надворешни работи, носител на пратеничката листа во првата изборна единица Никола Димитров е ѓена јунак.

Пак жена јунак! Ајде ние мажите да си фатиме домашни работи, додека жените ја градат државата!, напиша Димитров пред 4 години.

Весна Димишкова е судијката која, го ослободи Заев за случајот „Поткуп“ во кој поранешниот премиер беше обвинет дека барал 200 илјади евра поткуп од струмички бизнисмен, додека бил градоначалник на општина Струмица. Димишкова е позната и по тоа што го потпиша налогот на првиот претрес на СЈО и обвинителката Катица Јанева во УБК.

Во дел од аудиобомбите објавени неодамна на Јутјуб со наслов Васил Димишков 1 и 2, име исто со адвокатот Димишков, брат на судијката Весна Димишкова, кого бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга како сведоци во случајот „Рекет“, го споемнаа како посредник во барање пари.

Бизнисменот Камчев во суд тврдеше дека Димишков го предупредил дека е под посебни истражни мерки и како што тврдеше Камчев му било побарано 100.000 евра за првата информација. Во една од двете аудио снимки на Јутјуб, двајца соговорници зборуваат за суми од 3 до 9 милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.