Македонија веќе почнаа да ја нарекуваат со новото име, а први тоа го сторија Израелците. Имено, на интернет страницата на Министерствотото за надворешни работи на Израел стои Северна Македонија. Нерезидентен амбасадор во Северна Македонија е Дан Орјан.

И, ако досега некаде не водеа под „Ф“, од грчката кратенка ФИРОМ, или во ОН под „Т“ од The Former…сега кај Израелците сме под „С“, објави грчка „Ефимерида“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.