Иако јавноста со недели открива нови и нови детали за рекетарската мрежа во која сè поизвесно е дека се вмешани голем дел на луше од власта, за архитектот на владините политики во културата Мирослав Грчев се работи за обична измама. Во неговата последна колумна за „Плусинфо“, Грчев го релативизира скандалот, по што се посветува на опозицијата.

Несразмерата, апсурдната непропорционалност помеѓу вмровскиот злостор и тишината во која тоне, и актуелнава рекеташка афера која се презголемува во астрофизички размери, таа обратна пропорција е самата по себе одвратно голем малограѓански злостор, чијашто вкупна злобност и „политички коректна“ настрвеност е надвисена единствено од малоумието, плиткоста и тривијалноста на неговите мотиви, пишува Грчев.

Целата колумна овде. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.