Бројот на смртни случаи од корона вирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема.

Според него многу е тешко е да се утврди кои се фактори кои приоднесуваат за смртноста.

Се уште има пациенти кои доаѓаат многу доцна кај лекарите, во болниците. Ние секогаш за време на кзризата немавме таква криза да нема болнички кревет за да се смести болен – рече Филипче.

Инаку бројката на починати денеска достигна 729 лица. За разлика од двамилионска Македонија каде се починати околу 730 лица од почеток на пандемијата, во четиримилионска Хрвватска се починати околу 270 лица или речиси три пати помалку починати од корона вирусот за разлика од кај нас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.