Социјалната мрежа Фејсбук денеска ги потсетува корисниците во Македонија дека е ден на гласање и дека треба да гласаат.

Откако повеќе европски и медиуми на германски јазик започнаа да ја користат придавката северномакедонски (nordnazedonien) при именување на нацијата и јазикот од денеска и Фејсбук со нов начин на наше именување.

Наместо македонски избори или барем избори во земјата со новото име Република С. Македонија „Фејсбук“ зборува за северномакедонски претседателски избори.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.