Србија утре наутро ќе ни прати хеликоптери за гасење на пожари, а помош најавила и Бугарија. Премиерот Зорав Заев вечерва во Кочани кажа дека имал телефонски разговор со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој му најавил дека ќе испрати хеликоптери утре.

„Претседателот Вучиќ рече ќе испрати два, три или четири хеликоптери, а помош најави и бугарскиот претседател Румен Радев. Помошта е потребна не само тука во Кочани, туку и во други региони низ земјава имаме пожари кои поради силниот ветер огнот се шири. Таков е случајот во Македонски Брод и делот меѓу Делчево и Пехчево“, рече премиерот Зоран Заев во Кочани каде вечерва пожарот кој стигна до градот е ставен под контрола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.