Потпретседателот на политичката партија Алијанса за Албанците и актуелен градоначалник на Општина Гостивар во последниот осврт, објавен на неговиот Фејсбук профил, за надминување на состојбата во земјава, бара итно формирање техничка влада.

Не е доволно само да се фокусираме на проблемите. Решението се состои во два збора – техничка влада. Без партиски натпревар, затоа што ако нешто ни стана јасно досега е дека таквите натпревари се манипулираат и нема победник, туку победен. Партискиот каприц треба да излезе од врата и од ѕидовите на владините седишта и да почне да функционира кабинет кој наместо своите ќе ги полни џебовите на граѓаните, пишува Таравари на Фејсбук.

Тој во оценката каде е потребна стручна интервенција како жаришта ги посочува корупцијата, невработеноста, образованието, здравството и администрацијата.

Таравари оценува дека сме мали во географска смисла, но „гиганти“ во однос на корупцијата.

Економијата ќе земе здрав здив само ако соодветно се таргетираат овие пет невралгични точки, бидејќи на Македонија не ѝ недостигаат пари, туку транспарентност. Парите на народот одат на сметка на една мала група, па така градовите имаат по 4-5 газди, а останатите се слуги или непријатели на дворот, пишува Таравари.

Според него, техничка влада ќе мора како приоритет за излез од кризата на историските дилеми да работи на усогласување на владиниот и ЕУ-календарот и во неа да членуваат експерти од нивните области без политички врски.

Токму во такво руво Владата би дала пример за сите други идни влади, работејќи и не очекувајќи пофалби и комплименти, туку успешно завршувајќи ги своите задачи. Сега е време на сите оние дами и господа кои се истакнаа во аулите на домашните и меѓународните универзитети, кои си ја сакаат земјата и народот, да дојдат до израз. Сега е време да владеат експерти, заклучува Таравари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.