600 милиграми ПМ 10 на метар кубен покажува вечерва мерната станица во Битола.

Иван Чулакоски, советник во општина Битола, реагира на Фејсбук што надлежните не даваат никакви информации ниту пак препораки за загадувањето.

Toj реагира и на инертноста на битолчани.

И додека ние се молиме на господ дека нема да закачиме некоја болест, негде во светот за 0.1% повисок данок луѓето излегуваат на улици на масовни протести.

Ќе умреме сите, море еј!, завршува советникот во општина Битола.

Загадено е вечерва во целата држава. Во „гасифицираната“ Струмица нивото на ПМ 10 честички вечерва е 356 мг/м3.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.