Република Македонија денеска го избира петтиот претседател. Гласачките места се затворени, а пребројувањето на гласовите само што започна.

Резултатите може да ги следите во живо на веб-страницата на Државната изборна комисија ТУКА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.