Штотуку заврши првиот дел на лидерската средба во вилата „Водно“, која беше свикана на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, а по одбивањето на Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. На неа лидерите на најголемите партии од власта и од опозицијата требаше да договорат предвремени парламентарни избори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.