Во пресрет на националниот празник Илинден, традиционално, вечерва пред спомен обележјето на илинденците во Велгошти, беше положено свежо цвеќе.

Празникот Илинден во Охрид ќе биде одбележан со пригодни настани, додека централната прослава на националниот празник традиционално ќе се одржи на Мечкин Камен во Крушево.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.