Министерот без ресор во Владата на Република Македонија, задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми и ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Никола Јанкуловски, денеска во просториите на УКИМ потпишаа Меморандум за соработка.

Овој меморандум предвидува соработка за взаемни активности и соработка во советодавна поддршка за развој на политики и стратешки документи за дијаспората формирање Центар за дијаспора и миграции во рамки на УКИМ и поддршка во ефективен ангажман на дијаспората.

Меморандумот исто така предвидува и други сродни работи во координација и со договор помеѓу страните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.