Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 493 нови случаи на Ковид-19 и 450 оздравени пациенти, додека починати се 15 лица.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82794, бројката на оздравени пациенти е 60706, на починати е 2488, а бројот на активни случаи изнесува 19600.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35747, активни 11373

• Куманово 4725, активни 604

• Дебар 617, активни 109

• Штип 3291, активни 258

• Прилеп 4194, активни 566

• Тетово 4735, активни 849

• Струга 2017, активни 332

• Велес 2750, активни 482

• Битола 3009, активни 543

• Охрид 2405, активни 589

• Кавадарци 2098, активни 561

• Гостивар 3368, активни 562

• Гевгелија 1159, активни 296 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 196 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2298, активни 618

• Крива Паланка 616, активни 117

• Радовиш 611, активни 113

• Крушево 163, активни 71

• Кочани 1588, активни 235

• Пробиштип 445, активни 43

• Демир Хисар 235, активни 40

• Македонски Брод 215, активни 26

• Пехчево 154, активни 31

• Берово 495, активни 47

• Валандово 309, активни 65

• Виница 443, активни 60

• Делчево 665, активни 201 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 20

• Свети Николе 1036, активни 102

• Кичево 1566, активни 234

• Ресен 639, активни 139

• Неготино 1008, активни 314 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.