Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски изјави денеска дека мерцедесот од 600.000 евра кој беше набавен во време додека на власт беше ВМРО-ДПМНЕ, е сѐ уште дел од судската постапка „Тенк“ и дека по завршување на постапката ќе се одлучи што понатаму.

На новинарско прашање за предизборните ветувања на СДСМ дека со продажбата на мерцедесот ќе се набават нови амбулантни возила за Брза помош, Бошњаковски рече дека набавката на нови возила е во тек.

-Амбулантни возила веќе се набавуваат. Мерцедесот, пак, е симбол на расипништво и оваа Владата се откажа од него, премиерот никогаш не го користи. Дел е од судската постапка и дедека таа постапка е активна тој мерцедес ќе остане таму каде што е. Во истиот момент кога ќе заврши, ќе видиме што ќе се случи, рече владиниот портпарол.

Тој додаде дека Владата ќе набави нови 12 амбулантни возила за Брза помош, додека осум возила од Министерството за земјоделие ќе бидат пренаменети.

-Станува збор за возила кои се речиси неискористени и никогаш не биле употребени за тоа за кое пишуваат медиумите и порталите, додаде тој.

Дали „мерцедесот„ не се користи?!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.