За денешното судско рочиште „Шамари во Центар“ во кое требаше да учествува и Миле Јанакиевски, судот издал наредба тој да биде доведен на судење од неговиот дом, каде до пред неколку дена беше во домашен притвор.

Но, според последните случувања и новите приведувања, Јанакиески во моментов е во притвор во Шутка, па така при денешниот обид на полицијата од неговиот дом да го донесе на суд бил несупешен.

Јанакиески досега неколку пати беше во Шутка, а во еден од притворите беше и нападнат заедно со екс-министерот за образовение Спиро Ристовски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.