По завршување на продолжениот карантински викенд заради заштита од ширење на коронавирусот, ќе се врши интензивна дезинфекција на улиците, јавните површини и станбените објекти на територија на Општина Охрид, кажаа од Општинскиот кризен штаб.

Викендов во Охрид има околу 5.000 гости, главно од Скопје, Тетово, Куманово, каде е во тек тридневниот полициски час, и од други градови. Сместени се во викенд-станови и во куќи на охриѓани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.