Каков ден!? Прво, во МВР повикан новинар со барање да открие свои извори на информации (света тајна во новинарството). Второ, МВР повикува уште еден новинар, веројатно со иста цел како првиот. Трето, Владата најавува цензура. ДНО!  Подолу од ДНО!, пишува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на својот Фејсбук профил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.