Професорката Мирјана Најчевска ја коментира актуелната политичко-обвинителската битка меѓу обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и нејзиниот грб од една страна и првиот човек на Финансиската полиција Арфат Муареми и неговиот грб од друга страна.
Рускоска е суспендрана откако изврши претрес во канцелариите на кадарот на ДУИ.

Во Македонија има непишана забрана за критика на ДУИ. Можеш да ја критикуваш која било политичка партија и да бараш одговорност од високите функционери кои доаѓаат од таа партија. Освен кога станува збор за ДУИ и функционерите кои доаѓаат од ДУИ. Другите партии го толерираат тоа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.