„На денешната седница Владата донесе одлука за отворање почесен конзулат на Република Србија во нашата земја, со седиште во Куманово. За почесен конзул Владата го одобри Владимир Стајиќ“, соопштуваат од Владата.

Во Куманово Почесен конзулат има Романија, а конул е д-р Алириза Османи.

И српската Влада денеска донела одлука за давање согласност за отворање Конзулат на Македонија во Србија.

Седиштето на Конзулатот ќе биде во Чајетина во Златиборскиот округ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.