Муслиманските верници денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам.

Поради опасност од ковид-19 празнувањето треба да биде со посебни мерки на заштита.

Како што објави „360 степени“ во џамијата во Куманово делумно се почитувале мерките на Владата за заштита од ковид-19. Не секој верник кој дошол утринава на молитва носел маска и одржувал дистанца.

Обавувањето на намазот траел само 15 минути.

извор: 360 степени

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.