Мал дел од медицинските лица  кои работат во Клиничката болница во Тетово одбиле да се вакцинираат бидејќи биле скептични кон вакцината, пишува СДК.мк

Имаме етапно вакцинирање. Во првата фаза се вакцинираа лекарите и медицинските сестри кои работат во т. н. црвена зона, односно тие што се директно во допир со заразени пациенти. За жал, имаше и скептици кои избегнаа да се вакцинираат, што е и малку чудно бидејќи и тие работат во Ковид -центарот. Можеби се плашат но, како и да е, ќе ги убедиме и тие деновиве да се вакцинираат. Вакцинирањето продолжува и денес, вели за СДК.мк д-р Гзим Нуредини, координатор во Ковид-центарот во Тетово.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.