Од 32.163 лица во Кавадарци, кои имаат право на глас, до девет часот изгласале 1.348 или 4.2 проценти, за МИА рече Емилија Петровска, претседател на Општинската изборна комисија.

Во Кавадарци се гласа на 59 избирачки места.
Кавадарчани на овие локални избори бираат меѓу двајца кандидати за градоначалник, како и 13 советнички листи.

Демиркапијци со 5.52 проценти излезеност до девет часот на денешните локални избори, потврди за МИА, Благој Јовановски, претседател на Општинска изборна комисија.

Во Демир Капија се гласа за двајца кандидати за градоначалник и за 7 советнички листи.
Вкупниот број на гласачи е 3.163, а има 11 избирачки места.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.