Како што ви ветив, почитувани читатели, еве ново продолжение за подвизите на рекетарската банда на чело со Коки, медиумското могулче и милениче на луѓе од актуелната власт, милениче кое на естаблишментот сепак сѐ повеќе му одмилува, па сведоци сме на засилени обиди на власта да ја раскине врската со ова опасно и ризично типче. Ви се извинувам што паузата која ја најавив, малку ја оддолжив. Но, во меѓувреме имаше развој на ситуацијата со бандата, па редно беше да почекам и да им дадам шанса на некои важни луѓе да преземат некои неопходни чекори.

Пред да ви раскажам што сѐ се случи, уште еднаш сакам да нагласам дека сите ликови во оваа приказна, како и во претходните, се измислени, иако реферираат на вистински ликови и вистински приказни што се случуваат тука покрај нас. За сите препознавања, одговорноста е на тие што себеси се препознаваат, или други препознаваат во овие ликови. И така ќе биде сѐ додека оваа банда не биде предмет на сериозна и напредната истрага, кога ќе можам и јавно да ги соопштам вистинските имиња на актерите. До тогаш, јас раскажувам приказни, а вие, се надевам, ја препознавате нашата тажна реалност, исполнета со висока корупција и бескруполозен рекет.

Во игра и Лики, старата другарка на Коки

Што се случи во меѓувреме?

Реков веќе, власта почна да се одлепува од оваа опасна рекетарска група, да ја сече папочната врвца со неа. За почеток, настрада Кики, еден од главните „фацилитатори“ на рекетот. Ја изгуби позицијата во партијата. Очигледно, некаде во државниот врв е оценето дека работата е отидена предалеку. И дека матната сите може да ги однесе…

Така, на пример, оној проект за изградба на објекти од областа на социјалните грижи во општините, тој лажен проект за собирање на кајмакот од општинските каси, освен во општината на онаа храбра градоначалничка за која пишував (која ги отфикарила рекетарите и ги испратила да си ја пробаат среќата во Струмица), бил „продаван“ и во неколку други општини во земјата. Сѐ уште се испитува дали некаде градоначалниците подлегнале, или на блискоста со Коки и групата, или на притисокот од овие луѓе, кои се повикувале директно на премиерот Зоран Заев и така го брукале човекот.

Интересно е дека во овој проект, како своевиден декор – не како рекетар, туку како некаква гаранција за успехот – повторно е активирана една стара соработничка на Коки од неговите измамнички потфати, една инфлуенсерка која во оваа прилика ќе ја наречеме Лики. Патем речено, уште се раскажува една стара измама, кога Коки и Лики успеваат да „обработат“ една овдешна локална газдарица и да ѝ лапнат неверојатни 300.000 евра. Сфаќајќи го ризикот во зделката, Коки се извлекува да не потпише договор и ја наведува Лики да го стави својот ценет потпис – работата завршува така што сопственичката успева на наивната Лики да ѝ ја блокира трансакциската сметка.

И ете, Лики пак е во игра, како ништо да не научила од сопствената грешка…

Целиот текст на „Плусинфо“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.