Факти кои го одбележаа денот, според ВМРО-ДПМНЕ.

1. Зоран и Вице Заев се фатени во поткуп. Вице притискал во МВР и се заканувал на инспектори за ослободување на луѓето кои ги пакувале пакетите.

2. Шекеринска јавно обелодени безбедносно класифицирана информација и ја загрозува безбедноста на државата.

3. Здравствениот систем е лошо менаџиран. Македонија е на врвот на смртност во регионот. Имаме повеќе умрени на милион житело пд Албанија, Бугарија и Грција заедно.

4. СДСМ направи буџетска дупка од 120 милиони евра за првите три месеци и го задолжи секое семејство за нови 15.000 денари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.