Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски со последен поздрав го испраќа првиот министер за правда на Македонија Ѓорѓи Наумов.

Новинар по вокација, Стоиковски повеќе години работеше како новинар во „Република“, каде што го направи и интервјуто со Наумов.

Тукушто почнав со работа на фељтонот „Мрачното време на транзицијата“, таа 2014 година, сам ме побара на „фиксниот“ на работа.

„Тука е човекот од насловната, тој со весникот в џеб. И тоа е токму весникот Република што излегуваше тоа време“ – ми рече.

Ја имав честа да го интервјуирам и да ги зачувам сеќавањата на Ѓорѓи Наумов, првиот министер за правда на Македонија, сеќавања за случувањата и ликовите вградени во осамостојувањето на Македонија, случувања кои што во голема мера го детерминираа ова што денес се случува.

Го пренесувам интервјуто во целост, неедитирано, во чест на непосредноста, директноста и на отвореноста на Ѓорѓи Наумов.

До Васил Наумов, искрено сочувство до тебе и семејството од семејство Стоилковски

Тукушто почнав со работа на фељтонот Мрачното време на транзицијата, таа 2014 година, сам ме побара на „фиксниот“ на…

Posted by Naum Stoilkovski on Saturday, 7 November 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.