Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за време гостување во емисијата 360 степени на телевизија Алсат М вели дека Македонија претенддира да биде земја членка на европската унија а има места во кои децата учат во лимени контејнери, укажувајќи дека со тоа име скратено елементарното право да добијат соодветно образование.

На децата им е забрането елементарното право да добијат соодветно образование, учат во контењери, 21 век, претендираме утре да бидеме земја членка на Европската унија, додава Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.