Неофицијално, победа во прв круг на кандидати на ВМРО – ДПМЕ прогласува во 14 општини. Според информации на ВМРО-ДПМНЕ, извојувале победа во следниве општини: Свети Николе, Кратово, Градско, Могила, Новаци, Јегуновце, Босилово, Петровец, Прилеп, Виница, Карбинци, Пехчево, Гази Баба, Сопиште, Зрновци, Илинден.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.