Кај новиот пазар во Нова Битола се растовара брашно од камион со охридски таблички за поткуп на граѓани од страна на власта, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Одговор на поткупот е масовна излезност на изборите. Битола бара нова иднина, пишуваат на партиската Фејсбук страница, објавувајќи видео од поткупот, насловено како „Христо Кондовски врши поткуп во Битола!“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.