Опозициската ВМРО ДПМНЕ смета дека не треба да се одржи пописот во државата по стандарди на Зоран Заев.

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со фалсификувани резултати. Законот за попис се носи на насилен начин. Стандардите според кои треба да се спроведува пописот се по добро познатите теркови на Заев. За меѓународни стандарди за ваква процедура власта воопшто нема интерес. Земји од Европската унија како Германија, Ирска, Романија поради пандемијата со корона ја одложија оваа статистика операција за следната 2022 година, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Ама Заев може да истурка попис во пандемија затоа што тој планира да направи политичка, а не статистичка операција, по неговите добро познати насилно-кримнални мерки.

Попис со диктирање на податоци и со врзани потписи на две политички партии не може да биде ништо друго освен политичка операција која ќе резултира со фалсификат резулати. Попис спроведен со кримнално – насилни мерки ќе биде само на штета на граѓаните. Затоа стоп за попис по стандрди на Заев, затоа стоп на попис спроведен со неговите насилно-кримнилани мерки. На граѓаните и државата им статистички попис, а не криминален, додаваат од ВМРО ДПМНЕ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.