Кандидатот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, Иван Јорданов вчера со 13.085 гласови уште во првиот круг победи и го освои градоначалничкиот мандат, додека кандидатот од редовите на СДСМ, и досегашен градоначалник, Сашко Николов освои 9.210 гласови.

Според официјалните податоци новиот Совет во Штип исто така ќе го состави ВМРО-ДПМНЕ.

Советнички мандати Штип:

ВМРО-ДПМНЕ – 13
СДСМ – 9
ЛЕВИЦА – 1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.