Неофицијално, победа во прв круг на кандидати на ВМРО – ДПМЕ прогласува во 11 општини. Според информации на ВМРО-ДПМНЕ, извојувале победа во следниве општини: Градско, Могила, Новаци, Јегуновце, Босилово, Петровец, Прилеп, Виница, Карбинци, Пехчево, Гази Баба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.