Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски предупредува дека нема да ги признае резултатите од фалсификат попис .

За да нема фалсификат, опозицијата бара да се повлече спорниот закон од Собрание и да се организира дебата и да се донесе закон преку општ конзензус.

Доколку тоа не се случи ВМРО-ДПМНЕ ќе се моблизира заедно со граѓаните и ќе поднесе иницијатива до подрачните единици за поништување на овој закон кој парламентарното мнозинство да го донесе по насилен пат. Ако владејачкото мнозинство одлучи ова да го игнорира јасно кажуваме дека резултатите од овој попис нема намера да ги признае.Затоа апелира на разум, државотворност и општествен консензус-вели Мицкоски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.