ВМРО-ДПМНЕ најстрого го осудува вандалскиот чин на сквернавење на бистите на Анте Поповски и Славко Јаневски во Струга.

Ваквите сквернавења на споменици и бисти на личности од значење за македонската историја, култура и литература се директно инспирирани од Зоран Заев, кој во изминатиов период покажа негрижа кон истите, но и сам повикуваше и сквернавеше одредени споменици.

Заев не ги почитува великаните кои со својот живот и дело се вградиле во колективната меморија на овој народ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.