Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија Kомисијата за уставно правни прашања на чиј дневен ред се амандманите кои ги поднесе Владата.

Пратеникот Антонио Милошоски изјави дека нивната пратеничка група нема намера да даде легитимитет на измените на уставот: „Ова е фарса, досега се обидувавме да ја разобличиме, но овој процес не заслужува легитимитет, изјави Милошоски по што пратениците ја напуштија комисијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.